Yurtdışı Eğitim

Avustralya’da Eğitim İçin En Çok Tercih Edilen Şehirler

BRISBANE
Avustralya Kıtası’nın doğusunda bulunan Brisbane, Queensland Eyaleti’nin başkentidir. Brisbane Nehri’nin çevresine kurulu şehir merkezi, yüksek gökdelenlerle çevrilidir. Brisbane, botanik ve hayvanat bahçeleri, canlı sosyal ve gece hayatı ve sahip olduğu kaliteli üniversiteler ve dil okullarıyla öğrencilerin ilgisini çekmektedir. İki milyona yaklaşan nüfusuyla, Sydney ve Melbourne’den sonra Avustralya’nın en büyük üçüncü şehri olan Brisbane nüfusunun %21’i Avustralya dışında doğmuş göçmenlerden oluşmaktadır. En çok göç aldığı ülkeler, İngiltere, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda’dır. Brisbane iklimi, yaz ve kış mevsimleri arasında çok fazla farklılık göstermemektedir. Yazın ortalama en yüksek sıcaklık 30 derece, kışın ortalama en düşük sıcaklık 10 derecedir. Brisbane’den 1000 km uzaklıktaki Sydney’e uçakla 1 saat 15 dakikada veya trenle 16 saatte gidilebilir.

SYDNEY
Sydney, 4 milyonu aşkın nüfusuyla Avustralya’nın en büyük şehridir. 2000 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmış olan şehir, Economist dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde 2008 yılında 9’uncu sırada yer almıştır. Yaş ortalaması 34 olan Sydney nüfusunun %32’si Avustralya dışında doğmuş göçmenlerden oluşmaktadır. En çok göç aldığı ülkeler, İngiltere, Çin, Yeni Zelanda, Vietnam ve Lübnan’dır. Opera Binası, müzeleri, doğa parkları, hayvanat bahçesi, plajları ve festivalleriyle Sydney, yılda ortalama 10 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sydney’de yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 25-30 derece, kış aylarında ise ortalama 5-10 derecedir.

CAIRNS
Cairns, Avustralya’nın kuzeydoğusunda 135.000 nüfuslu küçük bir şehirdir. En önemli geçim kaynağı turizm olan Cairns her yıl binlerce dalış meraklısına ev sahipliği yapmaktadır. Sydney, Melbourne ve Brisbane’nin ardından Avustralya’nın en fazla turist çeken şehri olan Cairns muhteşem tropik plajlara, egzotik adalara ve şaşırtıcı doğal güzelliklere sahiptir. Yaz aylarında 40 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı kışın 20 derece seviyelerindedir. Şehir içi ulaşım için öğrenciler genellikle bisikletlerini tercih etmektedirler. Cairns, Brisbane’a 2 saat, Sydney’e 3 saat uçak mesafesinde bulunmaktadır.

PERTH
Bir buçuk milyonu aşkın nüfusuyla Batı Avustralya’nın en büyük şehri olan Perth, dünyanın en güneşli şehirlerinden bir tanesidir. Plajları ve doğal güzellikleriyle, dünyanın dört bir tarafından turist ve öğrencilerin ilgisini çeken Perth’te turizmin yanı sıra şehrin çevresinde bulunan zengin maden yatakları yerel halk için en büyük geçim kaynağıdır. Öğrenciler için geniş çalışma fırsatları da sunan şehrin bir diğer avantajı ise şehir merkezinde otobüs ulaşımının ücretsiz olmasıdır. Perth, Economist dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde 2008 yılında 4’üncü sırada yer almıştır. Perth’in iklimi Akdeniz iklimiyle benzerlik göstermektedir. Yaz ayları güneşli ve sıcak geçerken; kışlar ılık ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı yaz aylarında ortalama 30 derece, kışın ise ortalama 10 derecedir. Diğer Avustralya şehirleriyle kara bağlantısı olmasına karşılık, şehirlerarası ulaşımda uçak tercih edilmektedir. Sydney ve Melbourne’e 5 saat uçak mesafesindedir.

MELBOURNE
Melbourne, Economist dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde Kanada’daki Vancouver ile birlikte dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmiştir. Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne, 4 milyonu aşkın nüfusuyla Avustralya’nın en büyük ikinci şehridir. Bir eğitim, spor ve kültür merkezi olarak ünlenmiş olan Melbourne ideal bir öğrenci kentidir. Melbourne, dünyanın dört bir tarafından gelmiş insanların huzur içinde birlikte yaşadığı çok kültürlü bir şehirdir. Çok sayıda Yunan, İtalyan ve Türk göçmene de ev sahipliği yapan Melbourne, Akdeniz kültürünün izlerini taşır. Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 20 derece, kışın ise 10 derecedir. Melbourne’den Sydney’e 1 saat 10 dakikalık uçak yolculuğu ile ulaşılabilmektedir.

ADELAIDE
Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide, bir milyonu aşkın nüfusuyla, kıtanın en büyük beşinci şehridir. Şarap fabrikalarıyla ünlü Adelaide, turizm ve servis sektöründe iş imkanları geniş olan bir kenttir. Ekonomik bir şehir olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih edilen Adelaide nüfusunun %24’ü Avustralya dışında doğmuş göçmenlerden oluşmaktadır. Adelaide’nin en çok göç aldığı ülkeler; İngiltere, İtalya, İskoçya, Vietnam ve Yunanistan’dır. Adelaide iklimi, Akdeniz iklimi özellikleri göstermektedir, yaz aylarında ortalama sıcaklık 25 derece, kışın ise 10 derecedir. Adelaide, Sydney’e 1 saat 40 dakika, Melbourne’e 1 saat uçak mesafesindedir.

uluslararası eğitim danışmanlığı derneği üyesi english UK Partner Quality English Partner IALC Partner British Council Partner ICEF Partner QEAC Partner ISO 9001 Kalite Sistem Sertifikası Sahibidir