İdealist yurtdışı eğitim

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski yerleşim alanlarından biri olan Boston, Protestanlığın bir kolu olan ve anavatanları İngiltere’deki dini baskılardan dolayı Amerika’ya göç eden Puritan’lar tarafından 1630 yılında kurulmuştur. ABD’nin kuzeydoğu kıyısındaki Boston, Massachusetts eyaletinin başkenti ve 650.000 nüfusuyla en büyük kenti olmasının yanı sıra, yakın çevresiyle birlikte 4.500.000 civarındaki nüfusuyla ülkenin 10. büyük metropolitan bölgesi konumunda bulunuyor.

Nüfusunun %37’si 24 yaşın altında olan Boston tam anlamıyla bir öğrenci şehri niteliği taşıyor. Boston’da başta üniversiteler, kolejler ve dil okulları olmak üzere çok sayıda köklü ve kaliteli eğitim kurumu bulunuyor. Ülkenin en eski üniversitesi olan ve temelleri 1636’da atılan Harvard University, 1865 yılında kurulmuş olan ve dünyada teknik alanda eğitim ve araştırma gerçekleştiren lider üniversite konumundaki Massachusetts Institute of Technology, 1839’da kurulan ve günümüzde 30 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Boston University kent ve çevresindeki önemli eğitim kurumlarından sadece birkaçı... Gelişmiş bir şehir içi otobüs ve metro ağına sahip Boston’da öğrenciler ulaşım konusunda hiçbir zorluk yaşamıyor. İstanbul’dan Boston’a Türk Hava Yolları’nın direkt seferiyle uçulabiliyor. Boston’da yazlar ılıman geçmesine rağmen kış aylarında hava sıcaklığı genellikle sıfırın altında seyrediyor.

1634’ten beri hizmet veren ve “Amerika’nın halka açık ilk parkı” olma ünvanına sahip Boston Common ile hemen yanındaki Boston Public Garden, şehrin en büyük parkı olan Franklin Park ve içindeki Franklin Park Hayvanat Bahcesi, birçok tiyatronun bulunduğu Theater District, tarihi Boston Opera House, Museum of Fine Arts ve 1969’a kadar şehrin belediye meclis binası olan Old City Hall ziyaret edilmesi gereken yerler.
 

Daha fazla...