İdealist yurtdışı eğitim

Sık Sorulan Sorular

Yurtdışında dil eğitimime ne zaman başlayabilirim?
Yurtdışı dil okullarında Genel Dil Programları’na katılacak öğrenciler eğitime herhangi bir pazartesi günü başlayabilir. Özel amaçlı eğitim programları (Tıp İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, Sınav Hazırlık Kursları, Sertifika ve Diploma Programları vb) için belirli başlama tarihleri vardır. 

Bütçeme ve kişisel gereksinimlerime uygun bir program bulabilir miyim?
13 ülkeden 300’ü aşkın okulun temsilciliğini yapan, oldukça geniş kurs ve konaklama alternatifleri sunan İdealist’te gereksinimlerinize ve bütçenize uygun bir program mutlaka bulursunuz. 

Ne kadar süre dil eğitimi almalıyım? 
Ne kadar süre dil eğitimi almanız gerektiği, mevcut dil bilginize ve ulaşmak istediğiniz dil seviyesine göre değişir. En az iki hafta olmak üzere dilediğiniz süre kadar eğitim alabilirsiniz. 

Yurtdışındaki dil okullarına gitmek için ne kadar önce başvurmalıyım? 
Bu süre, ülkeden ülkeye ve sezona göre 2 hafta ile 2 ay arasında değişir. Okul kayıt işlemleri, pasaport ve vize başvuruları, konaklama ve seyahat rezervasyonlarının zamanında ve eksiksiz yapılabilmesi için mümkün olduğu kadar erken başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. 

Dil seviyemi kim, nasıl belirleyecek?
Öğrenciler yurtdışındaki okullarda eğitime başladıkları ilk gün yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı bir seviye tespit sınavına alınırlar. Bu sınavın sonucunda öğrencinin dil seviyesi belirlenir ve kendisine uygun bir gruba yerleştirilir. 

Yurtdışında dil okulları için yaş sınırı var mı? 
Yurtdışında dil eğitimi için maksimum yaş sınırı yoktur. Fakat her program için belirlenmiş bir minimum yaş sınırı vardır. 

Dil okullarındaki sınıf mevcudu nedir? 
Sınıf mevcutları 10-18 kişi arasında değişir. 

Okullar sosyal aktiviteler düzenliyor mu?
Dil okullarının tamamına yakını hafta sonu turları, sportif aktiviteler, tarihi ve turistik yerlere geziler düzenler. Bazı dil okulları bu hizmetler için ek ücret talep ederken bazılar bu hizmetleri program dahilinde sunarlar. 

Okullarınız bir kurum tarafından onaylı mı?
Temsilciğini yaptığımız okulların tamamı bulundukları ülkelerin yetkili makamlarınca tanınmış ve eğitim kaliteleri onaylanmıştır. 

Gitmek istediğim okula daha önce göndermiş olduğunuz öğrencilerle görüşebilir miyim?
Okul seçiminize yardımcı olmak amacıyla, ilgilendiğiniz okullara İdealist’le gitmiş öğrencilerden bazılarının iletişim detayları referans olarak size verilerek kendileriyle diyaloga geçmeniz sağlanacaktır. 

Eğitim programı bitiminde sertifika alacak mıyım? 
Yurtdışında eğitim alan öğrenciler, üzerinde öğrenim süresinin ve ulaşılan dil seviyesinin belirtildiği bir bitirme sertifikası alırlar. 

Vize alabilir miyim?
Vize başvurunuz öncesinde sizinle detaylı bir görüşme yapacak olan yurtdışı eğitim danışmanlarımız yılların deneyimi ile vize alma şartlarına uygun olup olmadığınızı tahmin edebilir. Vizeyi rahatlıkla alabilecek durumda olanların başvuruları alınır. Vizeyi belirli koşulları yerine getirerek alabileceklere yapmaları gerekenler anlatılarak bu koşulların yerine getirilmesinin ardından başvurmaları istenir. Vizeyi kesinlikle alamayacak durumda olanlara bu durum nedenleriyle beraber anlatılır ve öğrencinin gereksiz zaman ve para kaybına uğraması önlenir. 

Vize alabilmek için bankada ne kadar param olmalı?
Eğitiminiz süresince oluşacak masraflarınızı (okul, konaklama, uçak bileti, cep harçlığı vb) karşılayabilecek mali kaynaklarınız olduğunu belgelemeniz gerekecektir. Belgeleyeceğiniz mevduat TL veya herhangi bir döviz cinsinden, size veya masraflarınızı karşılayacak kişilere ait olabilir. 

Vize görevlileri başvurumu değerlendirirken nelere dikkat ediyor?
Vize görevlileri, ülkelerine eğitim amacıyla gittiğinize ve eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna olmalı ve ülkenizle olan sosyal ve ekonomik bağlarınız konusunda endişe taşımamalıdır. 

Öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim?
Sadece İrlanda ve Avustralya’da full-time öğrencilere yasal çalışma izni veriyor. Avustralya’da çalışma iznine sahip olmak için haftalık en az 20 saat ders alacak şekilde kayıt yaptırılması ve öğrenci vizesine başvurulması gerekir. İrlanda'da çalışma iznine sahip olmak için en az 25 hafta süreli, haftalık en az 15 saat ders alacak şekilde kayıt yaptırılması gerekir. Öğrenciler için yasal çalışma izni haftada 20 saattir. 

Eğitimim süresince nerede konaklayacağım?
Konaklama aile yanında, okul yurdunda veya otellerde yapılabilir. Uzun dönem öğrencileri ev veya oda kiralayarak daha ekonomik bir şekilde konaklayabilirler. 

Seyahat organizasyonumu nasıl yapacağım?
Yurtdışındaki bir eğitim programına kayıt yaptırdığınız anda sizi konaklayacağınız şehre ulaştıracak en uygun ve ekonomik uçuşa rezervasyonunuz İdealist tarafından yapılır. Şirketimiz bu hizmet için sizden uçak biletinin liste fiyatı dışında ekstra bir ücret talep etmez. Öğrencinin uçuş detayları okuluna bildirilir ve öğrenci istemiş ise okul görevlileri tarafından havalimanında karşılanır. Havalimanında karşılama istemeyen öğrencilere, havaalanından konaklayacakları yere kadar nasıl gidecekleri konusunda detaylı bilgi verilir. 

Havalimanında karşılanacak mıyım?
Ekstra bir ücret karşılığında bir okul görevlisi sizi havalimanında karşılayacak ve konaklama yapacağınız yere kadar eşlik edecektir. 

Okul ücretini ne zaman ödeyeceğim?
İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Güney Afrika, Fransa'da eğitim alacak öğrenciler, okul ücretini vize onayından sonra; İrlanda, Avustralya, Almanya, Avusturya, İspanya, İtalya ve İsviçre'de eğitim alacak öğrenciler ise vize başvurusundan önce eğitim ve konaklama ücretini ödemelidir. 

Okul ücretini hangi yöntemlerle ödeyebilirim?
Ödemenizi okulun hesap numarasına direkt yapabileceğiniz gibi İdealist’e de yapabilirsiniz. Şirketimiz kanalıyla yurtdışına yapılan ödemeler için havale ücreti almıyoruz. 

Okul ve konaklama ücretini peşin mi ödemem gerekiyor?
Vizenizi aldıktan sonra okul ücretini peşin ödemeniz gerekiyor ancak konaklama ücretini en az 4'er haftalık periodlar halinde ödeyebilirsiniz. 

Yanımda ne kadar para götürmeliyim? 
Yanınızda fazla nakit para götürmemenizi tavsiye ederiz. Türkiye'de bulunan bankalarda Türk Lirası hesabı açtırıp nakit para çekme kartı alarak gittiğiniz ülkedeki ATM'lerden dilediğiniz zaman döviz olarak para çekebilirsiniz. Öte yandan, Türkiye’de kullandığınız kredi kartlarınızı yurtdışında da kullanabilirsiniz. 

Neden danışmanlık hizmeti almalıyım?
Bir dil okuluna doğrudan başvurmak ile bunu İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile yapmak arasında maddi açıdan hiç bir fark yoktur. İdealist, okulların liste fiyatı dışında ekstra bir ücret talep etmez. Okul kayıt işlemlerini şirketimiz aracılığıyla yapmanız, kendiniz için en uygun ülke, şehir, okul ve eğitim programını onlarca alternatif arasından kolayca seçmenizi sağlayacağı gibi, tüm yazışmalar, pasaport ve vize işlemleri, konaklama, gidilen ülkede karşılanma, uçak bileti temini gibi konularda da sizlere yardımcı olacaktır. Sağlayacağımız hizmet yurtdışına gidişinize kadar değil, orada kalış sürenizce de devam edecek, danışmanlarımız eğitiminiz süresince karşılaşabileceğiniz her türlü sorunu çözmenizde size destek olacaktır. 

Eğitimim süresince bir problemle karşılaşırsam kiminle iletişim kuracağım?
Okul, konaklama veya başka bir konuyla ilgili yaşanabilecek bir sorunda öğrenciler, İdealist’e iş telefonu, cep telefonu veya e-mail kanalıyla ulaşarak 7 gün / 24 saat yardım alırlar. 

İdealist’in hizmet kalitesine nasıl güveneceğim?
1999 yılından beri faaliyet gösteren İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, sektördeki güvenilir ve yüksek standartta hizmet üreten firmaları çatısı altında toplayan Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği üyesidir. İdealist; bağımsız, bireysel ve yüksek kaliteyi ilke edinmiş dil okullarını bünyesinde toplayan İngiltere merkezli Quality English Organizasyonu’nun yetkili acentasıdır. British Council & EducationUK - Promoting UK Education and Training Sertifikası ve Australian Education International - Qualified Education Agent Counsellor Sertifikası sahibi olan İdealist, EnglishUK Partner Acentası olarak kabul edilmiş ilk Türk acentasıdır. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından yayınlanan ve halen birçok ülkede belgelendirme modeli olarak uygulanan ISO 9001:2008 Uluslararası Kalite Sistem Sertifikası sahibi olan İdealist, öğrenci beklenti çizgisinin ötesinde hizmet üretmeyi kendine ilke edinmiştir.

Daha fazla...