İdealist yurtdışı eğitim

İngiltere’de Yüksek Lisans

 

İngiltere’de yüksek lisans programlarının süresi (spesifik birkaç alan dışında) bir yıldır. Genelde ders izleme süresi 9 ay kadar sürer ve ardından öğrenciler, yaklaşık 3 ay süren tez aşamasına geçer. Program sonundaki sınavları ve tez aşamasını başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek lisans diploması almaya hak kazanır. Birçok ülkede iki yılda tamamlanabilen yüksek lisans programlarının İngiltere’de bir yılda tamamlanabiliyor olması, eğitim, konaklama ve yaşam maliyetlerinden ciddi oranda tasarruf edilmesine ve öğrencilerin mesleki veya akademik kariyerlerine daha erken başlamasına olanak sağlar. İngiltere’deki üniversitelerin saygınlığı, şartlı kabul de veriyor olmaları, İngiltere’nin Türkiye’ye kolay bir ulaşım mesafesinde bulunması, eğitim sırasında ve sonrasında sağladığı çalışma izni Türk öğrenciler için İngiltere’yi daima cazip kılmıştır.

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri:

İngiltere’de yüksek lisans eğitim ücreti, üniversitelere ve bölümlere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 15.000 - 20.000 Sterlin arasındadır. Konaklama dahil yaşam maliyetleri ise 10.000 - 15.000 Sterlin arasında değişmektedir. Bir yıl sürecek bir yüksek lisans programının eğitim, konaklama ve yaşam giderleri dahil toplam maliyeti ortalama 25.000 – 35.000 Sterlin arasında olacaktır.

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Şartları:

İngiltere'de bir yüksek lisans programına başvurabilmek için gerekli üç temel şart vardır;

  1. Lisans eğitiminin son senesinde olmak veya lisans mezunu olmak
  2. İyi bir not ortalamasına sahip olmak (genellikle 4,0 üzerinden en az 2,5)
  3. İleri seviyede İngilizce bilmek (genellikle toplamda en az IELTS 6,5. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin her birinden en az 6.0)

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Öğrenci mezun olmuşsa lisans diploması

Transkript

İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS, TOEFL, PTE vs.)

İki akademik referans

Özgeçmiş

Niyet mektubu

Başvurulan bölümle ilgili olabilecek diğer eğitim belgeleri ve sertifikalar

Sanat ve tasarım bölümleri için Portfolyo

Daha önce çalışma deneyimi olmuşsa iş referansları

Pasaport kopyası

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru ve Başlangıç Tarihleri:

İngiltere yüksek lisans programları için temel başlangıç ayı Eylül’dür. Ancak birçok üniversite ek olarak alternatif dönemlerde de başlama imkanı sunar. Yüksek lisans programlarının başlangıç tarihinden 1 yıl önce başvurular başlar, programların başlama tarihinden birkaç ay önce de sona erer. Popüler üniversiteler ve programlarda kontenjanlar hızlı bir şekilde dolduğu için mümkün olduğunca erken kayıt yaptırmak gerekir.

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak:

Uluslararası öğrenciler, İngiltere’de yüksek lisans yaptıkları süre boyunca haftada 20 saat çalışabilirler.

İngiltere’de Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni:

İngiltere’de yüksek lisans programlarını tamamlayan uluslararası öğrenciler, 2 yıl daha İngiltere’de kalabilir ve çalışabilirler.

İngiltere’de Yüksek Lisans için İdealist’in Verdiği Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti:

İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 1999 yılından beri İngiltere yüksek lisans programları için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Öğrencinin profiline uygun üniversitelerin ve programların belirlenmesi, başvurularının yapılması, vize dosyasının hazırlanması, tercümeler ve vize işlemleri için herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

Daha fazla...