İdealist yurtdışı eğitim
İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 25. Yıl

Kanada devlet kolejleri, sektörlere insan yetiştirme amacıyla kurulmuş, uygulamalı eğitim veren meslek yüksek okullarıdır. Devlet kolejlerinde yüzlerce farklı program sunulur ve bu programlar ile kontenjanları, ilgili eyaletin istihdam açığına paralel olarak belirlenir. Kolejler, Kanadalı öğrencilerin yanı sıra uluslararası öğrencilere de açıktır. Lise veya üniversiteden sonra eğitim alınabilen kolejler, öğrencileri hayata hazırlar ve onların mezun olduklarında spesifik bir konuda uzman olmalarını sağlar. Kanada devlet kolejleri en çok lise mezunu olup bir meslek edinmek isteyenler ve üniversite mezunu olup özel bir alanda uzmanlık eğitimi almak isteyenler tarafından tercih edilir.

 

Seviyelerine Göre Kanada College Programları:

Certificate (1 yıl)

Diploma (2 yıl)

Advanced Diploma (3 yıl)

Bachelors Degree (4 yıl)

Graduate Certificate (1 yıl)

 

Kanada Devlet Kolejleri’ne Başvuru için Gerekli Belgeler:

Certificate, Diploma ve Advanced Diploma Programları için; lise diploması, transkript ve İngilizce yeterlilik belgesi (en az IELTS 6.0 veya TOEFL 80)

Bachelors Degree ve Graduate Certificate Programları için; lisans diploması, transkript ve İngilizce yeterlilik belgesi (en az IELTS 6.5 veya TOEFL 88)

 

Not: Bazı kolejler PTE, CAE, FCE, Duolingo gibi İngilizce sınavlarını da kabul etmektedir. İngilizce seviyesi yetersiz olduğu için dil yeterlilik belgesi sunamayan öğrenciler, anlaşmalı dil okullarımızda pathway programını tamamladıktan veya kolejlerin İngilizce hazırlık programlarında eğitim aldıktan sonra akademik programlarına başlayabilirler.

 

Kanada Devlet Kolejleri’nde Eğitim Başlangıç Tarihleri:

Kolejlerde temel başlangıç ayı Eylül’dür. Ancak birçok kolej Eylül’e ek olarak Ocak ve Mayıs aylarında da başlama imkanı sunar. Kanada College sisteminde son başvuru tarihi genellikle kontenjanlar dolana kadardır, bu nedenle mümkün olduğunca erken başvuru yapmak avantaj sağlar.

 

Kanada Devlet Koleji Fiyatları ve Yaşam Maliyetleri:

Kanada devlet kolejlerinde yıllık eğitim ücreti, koleje ve programa göre değişmekle birlikte, ortalama 15.000 - 20.000 CAD arasındadır. Konaklama dahil yaşam maliyetleri ise yıllık 10.000 - 15.000 CAD arasında değişmektedir.

 

Kanada’da Kolej Eğitimi Alırken ve Mezuniyet Sonrasında Çalışmak:

Öğrenciler, devlet kolejinde eğitim aldıkları süre boyunca haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise haftada 40 saat çalışabilirler. 1 saatlik asgari ücret 15 CAD’dir. Öğrenciler, eğitimleri sonrasında kendilerine sağlanan PGWP (Post Graduate Work Permit) ile Kanada’da çalışmaya teşvik edilir. 1 yıllık eğitim programına katılan öğrenciler program bitiminde 1 yıl, 2 yıl ve daha uzun süreli programa katılan öğrenciler program bitiminde 3 yıla kadar tam zamanlı çalışma hakkı kazanır.

 

Kanada Devlet Koleji Eğitimi Sonrası Göçmenlik:

Kanada’da eğitim alıp ardından iş tecrübesi edinen öğrenciler Kalıcı Oturum İzni’ne (Permanent Residency) başvurabilir, göçmenlik yolunda ilerleyebilirler.

 

Kanada’da Kolej’den Üniversite’ye Geçiş:

Öğrenciler, devlet kolejlerinde en az 2 yıl okuduktan ve başarılı olduklarını belgeleri ile kanıtladıktan sonra dilerlerse üniversitelere geçiş yaparak eğitimlerini lisans derecesine tamamlayabilirler. Üniversite okumanın maliyeti çok daha yüksek olduğu için her yıl pek çok öğrenci önce kolej eğitimine başlayıp, daha sonra üniversite ile devam etmektedir.

 

Kanada Devlet Kolejleri ile Kanada Üniversiteleri’nin Kıyaslanması:

Devlet Kolejlerinde eğitimler teoriden ziyade pratiğe yöneliktir. Kolejler, üniversitelere göre daha ekonomiktir ve kabul şartları daha kolaydır. Kolejlerde sınıf mevcutları üniversitelere göre daha azdır, öğrenci başına düşen eğitmen sayısı daha fazladır. Kolejler birçok programda, eğitimin bir parçası olarak iş deneyimi (Co-op) de sunarlar.

 

Kanada Kolejleri için İdealist’in Verdiği Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti’nin Kapsamı:

İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 1999 yılından beri çok sayıda Kanada Devlet Koleji için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Öğrencinin profiline uygun okulların ve programların belirlenmesi, okul başvurularının yapılması, vize dosyasının hazırlanması ve vize işlemleri için herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

 

Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Kanada Devlet Kolejleri Listesi:

 

ONTARIO:

Sheridan College

Centennial College

Seneca College

George Brown College

Georgian College

Humber College

Niagara College

Algonquin College

Mohawk College

Fanshawe College

St. Clair College

Northern College

Canadore College

Sault College

Loyalist College

Fleming College

Conestoga College

St. Lawrence College

 

BRITISH COLUMBIA:

British Columbia Institute of Technology

Langara College

Vancouver Community College

Columbia College

LaSalle College

Alexander College

Okanagan College

Douglas College

Camosun College

Selkirk College

North Island College

Northern Lights College

Camosun College

 

DİĞER EYALETLER:

Southern Alberta Institute of Technology

College of the North Atlantic

Bow Valley College

Red River College

Medicine Hat College

Holland College

Lakeland College

New Brunswick Community College

Daha fazla...