İdealist yurtdışı eğitim

Bir liman kenti olması nedeniyle yüzyıllar boyunca birçok din, dil, ırk ve kültürden insanı barındırmış olan Liverpool, günümüzde turizm ve eğitim alanında önde gelen şehirler arasında sayılıyor. Nüfusunun %43’u 30 yaşın altında olan Liverpool, İngiltere’nin en genç nüfusa sahip şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. Futbolun kalbinin attığı yerlerden biri olan şehir, Everton ve Liverpool futbol takımlarının anayurdu.

500.000 nufuslu Liverpool’da üç üniversite bulunuyor; University of Liverpool, Liverpool John Moores University ve Liverpool Hope University. Şehirde ayrıca oldukça kaliteli dil okulları faaliyet gösteriyor. Birleşik Krallık’ın en cok ziyaret edilen 6. kenti olan ve kuruluşunun 800. yılı olan 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen Liverpool, başta The Beatles olmak üzere çıkardığı sayısız sanatçı ve grup nedeniyle Guinness tarafından “Dünya Pop Başkenti” olarak tescilli.

Öyle ki, bu şehirden çıkan müzisyenlerin yaptığı ve müzik listelerinde 1 numara olmuş toplamda 56 şarkı ile bu alanda dünya lideri konumunda bulunuyor. Liverpool, klasik müzik alanında da Birleşik Krallık’ın en eski senfoni orkestrası olan Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor.

UNESCO tarafından 2004 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan Albert Dock’ta bulunan The Beatles Story, International Slavery Museum, Merseyside Maritime Museum ve Tate Liverpool görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 2011 yılında acılan Museum of Liverpool ise İngiltere’de bir şehrin tarihine adanmış ilk müze olma özelliği taşıyor. Şehrin bir diğer önemli müzesi olan World Museum’da ise dünyanın dört bir yanından getirilen eserler sergileniyor. Öte yandan, Liverpool Katedrali, “İngiltere’nin en bÜYÜk katedrali” Ünvanını elinde tutuyor.

Daha fazla...
Harita yükleniyor...