İdealist yurtdışı eğitim

İngiltere’nin güney kıyısında bulunan bir sahil kenti olan Bournemouth, ülkenin diğer bölgelerine oranla daha ılıman bir iklime sahiptir. Nüfusu 190.000’e yaklaşan şehir, Londra’ya otobüsle iki buçuk saat mesafede bulunuyor. Yaşam giderlerinin diğer şehirlere göre daha düşük olduğu kent, Bournemouth University ve Arts University Bournemouth olmak üzere iki üniversiteye ve 20’den fazla dil okuluna ev sahipliği yapıyor.

1810 yılındaki kuruluşunu takip eden yıllarda sağlık ve turizm merkezi olarak ünlenen şehrin günümüzde ekonomisini ayakta tutan en büyük sektörler turizm ve eğitimdir, bu nedenle şehir nüfusu, özellikle yaz aylarında, hem İngiltere’nin farklı şehirlerinden hem de Kıta Avrupa’sından gelen turistlerle birlikte hissedilir ölçüde artıyor. Bournemouth şehir merkezinde bulunan St Peter’s ve St Stephen’s Kiliseleri ile Boscombe’daki St Clemment’s Kilisesi şehrin en tarihi yapıları arasında yer alıyor. Çok sayıda uluslararası ödül almış park ve bahçeleri, binlerce su altı canlısının bulunduğu Oceanarium ve RussellCotes Museum ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mavi bayraklı 12 kilometrelik sahil şeridindeki iki iskele; Bournemouth Pier ve Boscombe Pier, onlarca restoran, bar, kafe ve eğlence mekanını barındırıyor.

Çok sayıda pub, bar, otel, gece kulübü ve restoranın olduğu kentte büyük konser alanları da bulunuyor. Her yıl düzenlenen Bournemouth Food and Drink Festival, Bourne Free Karnavalı ve The Arts by the Sea Festival şehrin kültürel hayatını zenginleştiriyor. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Air Festival’de ise İngiltere ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gösteri uçakları izleyenlere heyecan dolu saatler yaşatıyor.

Daha fazla...