İdealist yurtdışı eğitim

İrlanda’nın güneybatısında bulunan Cork, 160.000 nüfusuyla ülkenin ikinci büyük şehridir. Lee Nehri üzerine kurulmuş bu liman kenti, 2005 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kuruluşu 6. yüzyıla dayanan Cork, İrlanda’nın en çok güneş alan şehirlerinden biridir. Şehirde bulunan yüksek öğretim kurumları; University College Cork, Cork Institute of Technology ve Cork College of Commerce’de 25.000 öğrenci eğitim görüyor.

Şehrin en eski yapısı niteliğindeki, 14. yuzyıldan kalma The Red Abbey, 19. yüzyılda yapılmış olan St Mary’s ve St Fin Barre’s Katedralleri Cork’tamutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehir merkezindeki Fitzgerald Park ve içindeki Cork Public Museum da çok sayıda ziyaretciyi kendine çekiyor. 1884’te kurulan Crawford Gallery ise yüzlerce tablo ve sanat eserini barındırıyor. Kendi alanında Avrupa’nın en eskisi olma özelliğine sahip, 1788 yılından beri faaliyet gösteren The English Market; balık, et, sebze, meyve, onlarca çeşit peynir ve şarküteri ürünleriyle bir lezzet merkezi olarak öne çıkıyor. Şehrin en popüler caddesi olan St Patrick’s Street üzerinde çok sayıda restoran, kafe, mağaza, butik ve hediyelik eşya dükkanları faaliyet gösteriyor. İrlanda’nın en büyük vahşi yaşam parkı Fota Island, Cork’a sadece 20 dakika mesafede bulunuyor.

Cork’a İrlanda’nın “festival başkenti” denilebilir zira bu şirin kent her yıl yirmiden fazla festivale ev sahipliği yapıyor; kültürel ve dini bir etkinlik niteliğindeki St Patrick’s Festival, dünyanın dört bir yanından yüzden fazla koronun katıldığı International Choral Festival, geleneksel İrlanda müziğinin en iyi örneklerinin sunulduğu Beamish Cork Folk Festival ve İrlanda’nın en büyük Jazz festivali Cork Jazz Festival bunlardan sadece birkaçı...

Daha fazla...
Harita yükleniyor...