İdealist yurtdışı eğitim

850.000 nüfusuyla California’nın 4., Amerika’nın ise 14. büyük şehri olan San Francisco, bölgesinin kültür, sanat ve ekonomi merkezidir. California eyaletinin kuzeyindeki kentte kış sıcaklığı 9-14, yaz sıcaklığı ise 16-21 derece arasında seyrediyor. Şehrin ekonomisi yıllar boyunca sırtını turizm ve hizmet sektörüne yaslamışken, son yıllarda hızla büyüyen yüksek teknoloji, biyoteknoloji ve tıbbi araştırma iş kolları kent ekonomisine ciddi derecede katkıda bulunmaya başlamıştır.

San Francisco’nun şehir olma hikayesi 1776 yılında İspanyol kolonicilerin Golden Gate Boğazı’na kurdukları kale ile başlar. California’da altın bulunmasıyla başlayan ve 1848-1855 arasında yaşanan Altına Hücum dönemi San Francisco’nun büyümesini hızlandırmış ve bu dönem içinde kenti batı kıyısının en büyük şehri haline getirmiştir. GAP, Twitter, Pinterest ve Mozilla gibi şirketlerin genel merkezine ev sahipliği yapan şehirde bir çok prestijli yüksek öğrenim kurumu ve dil okulu bulunuyor. Yetişkin nüfusunun %44’unun bir üniversite diplomasına sahip olduğu San Francisco, bu özelliğiyle Seattle’dan sonra en eğitimli nüfusa sahip ikinci şehir. 

Şehrin simgesi olan Golden Gate Köprüsü dünyada en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri. Al Capone gibi en azılı suçluların tutulduğu ve günümüzde müze olarak kullanılan Alcatraz Adası ve Hapishanesi, Çin dışında en cok Çinli nüfusunu barındıran Chinatown, göz alıcı doğal güzelliğe sahip San Fransisco Körfezi, 20. yuzyıla ait birçok sanat eserini barındıran ve her yıl 600.000 kişinin ziyaret ettiği San Francisco Museum of Modern Art şehri ziyaret edenlerin görmesi gereken yerler...

Daha fazla...
Harita yükleniyor...