İdealist yurtdışı eğitim

ABD’nin popüler şehri Los Angeles, diğer adıyla “Melekler Şehri”, ülkenin batısında bulunan California eyaletinin orta-güney bölgesinde, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alıyor. Şehir sınırları içindeki nüfus 4.000.000 civarında iken, şehrin yakın çevresini de kapsayan ve Greater Los Angeles Area olarak adlandırılan alanın nüfusu 13.000.000’u geçiyor. Bu nüfusla Los Angeles, California eyaletinin en kalabalık, ülkenin ise New York’tan sonra 2. en kalabalık şehri konumunda bulunuyor.

Uluslararası ticaret, havacılık, turizm, moda, medya ve tabii ki eğlence sektörlerinin hayat verdiği Los Angeles’ta çok sayıda seçkin üniversite ve dil okulu da faaliyet gösteriyor. University of California ve California State University gibi saygın üniversitelere ev sahipliği yapan Los Angeles’te nüfusun %35’ini 25 yaşın altındaki gençler oluşturuyor. Hava sıcaklıklarının yazın 26- 32 derece, kışın ise 15-23 derece arasında seyrettiği bu güneşli ve dinamik şehri ziyaret edenler için görülmesi gereken çok fazla mekan ve yapı bulunuyor. Bunlardan bazıları; tarihi bir sinema olan TCL Chinese Theatre, 1933’te inşa edilen ve o günden bu yana uzayı izlemek için kullanılan, gözlemevi ve uzay müzesi Griffith Observatory, sinema, televizyon ve müzik dünyasından ünlüler adına kaldırıma işlenmiş yıldızların bulunduğu Hollywood Walk of Fame, birbirinden heyecan verici etkinliklerin bulunduğu Universal Studios ve kilometrelerce uzanan eşsiz güzellikteki sahiliyle Long Beach olarak sayılabilir.

Los Angeles oldukça aktif ve hızlı bir sosyal yaşama sahip, kültürel etkinlikler açısından da dinamik bir şehir. Her yıl 1100’den fazla tiyatro prodüksiyonunun sahnelendiği kentte, ülkenin en büyük performans sanatları merkezlerinden biri olan Los Angeles Music Center her yıl bir milyondan fazla seyirciye kapılarını açıyor. Öte yandan Los Angeles, NBA’in ünlü ve başarılı takımı Los Angeles Lakers’ın anayurdu. İstanbul’dan Los Angeles’a Türk Hava Yolları ile direkt uçulabiliyor.

Daha fazla...