İdealist yurtdışı eğitim

“Büyük Elma” veya “Hiç Uyumayan Şehir” olarak da anılan New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey doğusunda, kendi adını taşıyan eyalette yer alıyor. Merkez nüfusu 8.500.000 olan New York, ABD’nin en kalabalık şehri. Yakın çevre yerleşimleri de hesaplandığında nüfusu 20 milyona yaklaşıyor. Bir göçmen kenti olan New York’ta her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumlu. Kış aylarında sıklıkla sıfırın altına düşen hava sıcaklığı yaz aylarında 28 dereceye kadar çıkıyor.

Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island’dan oluşan 5 bölgenin bir araya getirdiği ve dünyanın en büyük doğal limanlarından biri olan New York, Hudson Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na döküldüğü alanda bulunuyor. 1615 yılında Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kurulan şehir,1664 yılında Birleşik Krallık’a geçmiş ve New York adını almıştır. 1778 yılında kent, 2 yıl süreyle yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olmuştur. Günümüzde New York; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektörlerine önemli katkılar yaptığı için “küresel kent” olarak anılıyor. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan New York, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor. Finans dünyasının kalbinin attığı Wall Street, New York’un Manhattan bölgesinde yer alıyor. New York, çok sayıda üniversite, kolej ve dil okulunu da barındırıyor ve yüzbinlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Devasa gökdelenleri, ışıklı caddeleri, dünyanın her mutfağından lezzetlerin tadılabileceği restoranları, şirin kafeleri, modern alışveriş merkezleri ve rengarenk insanlarıyla New York turistler için önemli bir cazibe merkezi. Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Brooklyn Köprüsü, Modern Sanat Muzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Muzelerü şehrin ilgi çekici mekanları. Broadway; tiyatro ve müzikallerin, Fifth Avenue ise alışverişin merkezi konumunda...
 

Daha fazla...