İdealist yurtdışı eğitim

Birleşik Krallık’ta, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan İskocya’nın başkenti Edinburgh, ülkenin güney doğusunda, Kuzey Denizi’ne yakın bir konumda yer alıyor. Orta Cağ ve Georgian dönemlerine ait eşsiz mimari yapılarıyla unlü Edinburgh, Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Çok sayıda tarihi esere ve muhteşem doğal güzelliklere sahip 500.000 nüfuslu şehir her yıl 1 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret ediliyor.

Edinburgh University, Heriot-Watt University, Edinburgh Napier University ve Quenn Margeret University olmak üzere dört üniversiteye ve çok sayıda dil okuluna ev sahipliği yapan şehirde 100.000 civarında öğrenci bulunuyor. Sahip olduğu öğrenci yoğunluğu, şehrin sosyal ve kültürel hayatına da yön veriyor, Edinburgh her geçen yıl daha fazla öğrenci tarafından tercih ediliyor. 1583 yılında kurulan Edinburgh Universitesi, dünyadaki en iyi 20 üniversite arasında gösteriliyor.

Edinburgh yıl boyunca çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Düzenlenen festivallerden en ünlüsü 1947 yılından beri her yıl Ağustos ayında yapılan Edinburgh International Festival. Bu festival süresince dünyaca ünlü tiyatro, opera, klasik müzik performasları ve film gösterimleri yapılıyor. Diğer önemli festivaller ise Edinburgh Festival Fringe, Edinburgh Military Tattoo, Edinburgh International Science Festival ve Edinburgh International Book Festival.

Her köşesinden tarih fışkıran Edinburgh’da çok sayıda tarihi eser, müze ve galeri bulunuyor. Edinburgh Kalesi ve National Museum of Scotland en fazla turist çeken yerlerin başında geliyor. Görülmesi gereken diğer müzeler ise National War Museum, Museum of Edinburgh, National Gallery of Scotland şeklinde sıralanabilir. Edinburgh Hayvanat Bahcesi de sırf buradaki pandaları görmek için bile olsa mutlaka ziyaret edilmeli…

Daha fazla...
Harita yükleniyor...