İdealist yurtdışı eğitim

İrlanda’nın başkenti ve bir buçuk milyonluk nüfusuyla en büyük şehri olan Dublin, ülkenin doğu kıyısında, Liffey Nehri ağzında yer alıyor. BBC’nin Avrupa genelinde 11.200 kişiyle yaptığı bir anketten, “Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti” olarak çıkan Dublin, yıllık 5 milyona yakın ziyaretçisiyle Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkent olma özelliği taşıyor. Deniz kenarındaki konumundan dolayı ılıman bir iklime sahip olan Dublin’de kışlar yumuşak, yazlar serin geçiyor, aşırı soğuk ya da sıcak yaşanmıyor.

Bankacılık, finans ve ticaret, şehir ekonomisinin temel taşlarını oluşturuyor. Dublin, yüksek teknolojili endüstri bölgeleri, iş ve finans merkezleriyle uluslararası platformda Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınıyor. Microsoft’un Avrupa ve Orta Doğu merkezi, şehrin güneyindeki bir endüstri bölgesinde bulunuyor. Intel ve Hewlett-Packard, Dublin’in batısında kalan bir ilçesinde üretim yapıyor. Google, Yahoo!, PayPal, Facebook, Twitter vedaha bircok bilişim şirketinin Avrupa merkezleri Dublin’de faaliyet gösteriyor. 

Dublin; James Joyce, Oscar Wilde, George Bernard Shaw, Samuel Beckett, Sean O’Casey, Jonathan Swift gibi birçok ünlü yazarın çıktığı şehir olarak Avrupa’nın en önemli kültürel merkezleri arasında sayılıyor. 17 Mart’ta kutlanan kültürel ve dini bir gün olan St Patrick’s Day’i içine alan ve 4-5 gün süren St Patrick’s Festival, bu ayda Dublin’de olan ziyaretçilerin kaçırmaması gereken bir etkinlik. Festival döneminde dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist de Dublin’e geliyor.

Üç üniversite, çok sayıda kolej, enstitü ve onlarca dil okulunun bulunduğu Dublin’de nüfusun yarısı 25 yaşın altında. Bu özelliğiyle Dublin, yaşlı Avrupa kentlerinin aksine, genç ve dinamik nüfusuyla, enerji dolu ve hareketli bir şehir olarak ön plana çıkıyor. Çok sayıda kaliteli dil okuluna ev sahipliği yapan Dublin özellikle altı ayın üzerinde bir süre için kayıt yaptıran ve eğitim alırken bir yandan da çalışmak isteyen öğrenciler için ideal bir şehir olma özelliği taşıyor. Eğitim süresince yarı zamanlı, tatil zamanlarında ise tam zamanlı çalışma iznine sahip olan öğrenciler için Dublin’de iş bulmak, İrlanda’nın diğer şehirlerine göre daha kolay oluyor.

Daha fazla...
Harita yükleniyor...