İdealist yurtdışı eğitim

Köklü eğitim geçmişi ve geleneğiyle dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin tercih ettiği Fransa, yabancı öğrenci kabulünde, dünya genelinde 4. sırada yer almaktadır. Sadece Paris ve çevresinde değil, ülkenin her bölgesinde bulunan toplam 83 üniversite, 205 mühendislik okulu, 200 işletme okulu, 120 yüksek sanat okulu ve 20 mimarlık okulu, eğitim alanlarındaki çeşitlilik ve öğrencilere sağlanan benzersiz imkanlarla Fransa, Türk öğrencilerin de tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.

Fransız üniversitelerinde kayıtlı öğrencilerin yaklaşık %10’unu yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Fransa, kendi vatandaşı olan öğrencilere tanıdığı hakları yabancı öğrencilere de tanımakta ve öğrencilerin eğitim maliyetinin büyük bir bölümünü doğrudan üstlenmektedir. Devlet üniversitelerinin yıllık harç miktarı,üniversitelerin büyük bölümü için 2770 Euro’dur. Bazı mühendislik, mimarlık okulları ve özel üniversitelerde yıllık harç miktarları farklıdır. 

Öğrencilere yeme-içme, ulaşım, sağlık hizmetleri gibi pek çok alanda özel indirimler uygulanmakta ve kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımı, üniversitenin bulunduğu şehre ve konaklama tipine göre değişmektedir. 

Fransa’da okuyan öğrenciler, yılda 964 saat çalışma iznine sahiptir. Öğrenciler yarı zamanlı çalışarak genel giderlerine destek sağlamakta ve iş tecrübesi edinmektedirler. 

İdealist, Türkiye’deki Fransız Liselerinde okuyan ve Fransa’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere ücretli danışmanlık hizmeti sunmaktadır. 

Fransa’da eğitimine devam etmek isteyen öğrencinin iyi analiz edilmesi, hedeflerinin ve beklentilerinin netleştirilmesi, kendisi için en uygun üniversitelerin belirlenmesi, başvuru işlemlerinin doğru ilerlemesi açısından çok önemlidir. İdealist ’ten danışmanlık hizmeti alan öğrencinin aldığı tüm eğitimler, katıldığı programlar (yaz okulu, dil okulu, staj, vb.), transkripti, gelecekteki mesleği ile ilgili hedefleri incelenerek başvuru işlemlerine başlanır. 
Eğitimle ilgili hedefleri net olan, başvuru dosyasını en iyi şekilde hazırlayıp sunan, motivasyon mektuplarında kendisini, ileriye dönük planlarını, seçtiği okulları tercih nedenlerini en iyi anlatan öğrencilerin Fransa’daki üniversitelere başvuruları, daima olumlu sonuçlanmaktadır. Bu hazırlık ve başvuru çalışmaları, İdealist’in tecrübeli danışmanları ile öğrencinin koordinasyonu en doğru şekilde sağlanarak, titizlikle yapılmaktadır. 

Danışmanlık hizmetimiz 12. sınıf öğrencilerine yönelik olmakla birlikte, öğrenciye yol haritası çizilmesi, eksiklerinin (yaz, okulu, staj, portfolyo, vb. ) tamamlanması için 11. sınıftan itibaren İdealist ’ten destek almanızı tavsiye ediyoruz.

İdealist’in sağladığı danışmanlık hizmetinin kapsamı;

- Öğrencinin eğitim geçmişine, not ortalamasına, başarı durumuna, kişisel istek ve gereksinimlerine, arzu ve hedeflerine uygun bölümlerin bulunduğu 3 tane Fransa Devlet Üniversitesi’nin belirlenmesi

- Dileyen öğrenciler için, Devlet Üniversiteleri’ne ek olarak, 2 Mimarlık Okulu veya 1 Mühendislik Okulu Başvurusu

- Başvuru yapılacak üniversiteler için gerekli belgeler konusunda bilgi verilmesi ve söz konusu belgelerin İdealist’e teslim edildiğinde kontrol ve analizi

- Motivasyon mektuplarının hazırlanması

- Fransızca CV hazırlanması

- Campus France dosyasının açılması, dosyaların, başvurulan her üniversite için takip edilmesi ve sonuçlandırılması

- Özel başvuru gerektiren üniversiteler için dosyaların hazırlanması (Mimarlık ve Mühendislik Okulları)

- Portfolyo hazırlığı gerektiren başvurular için destek verilmesi

- Kayıt anından, üniversiteye başvurularının sonuçlanma aşamalarına kadar öğrenci ve veliyle iletişim halinde kalınarak bilgi akışının sağlanması

- Vize evraklarının kontrolü, vize dosyasının hazırlanması, vize formlarının doldurulması, vize randevusunun alınması

- Öğrencinin Fransa’ya gitmeden önce, varışta yapacağı işlemler (banka hesabı açılması, oturum izni alınması, kira yardımı başvurusu, sigorta yapılması, vb.) ile ilgili bilgilendirilmesi
 

 

Daha fazla...